Головною причиною, через яку в людини розвиваються захворювання органів дихання, є хвороботворні мікроорганізми. Це віруси, бактерії, гриби, а в більш рідкісних випадках паразити.
Про ці та інші причини захворювань органів дихання – у розповіді Христини Вольницької, лікаря-пульмонолога вищої кваліфікації клініки «Вільне дихання», що займається лікуванням легеневих захворювань та супутньої патології.
Збудники захворювань
Переважно збудники захворювання виділяють пневмококи, мікоплазми, гемофільну паличку, легіонели, хламідії, мікобактерію туберкульозу, респіраторні вірусні інфекції, віруси грипу типу А і В.
У деяких випадках хворобу викликає єдиний тип збудника. У такому разі йдеться про моноінфекцію, яку діагностують частіше. Рідше в людини мають місце мікст інфекції, спричинені кількома типами збудників.
Алергени
Факторами, які провокують захворювання органів дихання, можуть стати алергени. Йдеться про зовнішні побутові алергени, якими є пил, а також домашні кліщі, що часто стають причиною бронхіальної алергії, астми.
Також органи дихання людини можуть постраждати від алергенів тварин, спор дріжджових і пліснявих грибів, від пилку цілої низки рослин – злаків, деяких дерев, амброзії, а також від алергенів комах. Навіть харчові алергени для деяких людей також можуть бути причиною захворювань дихальної системи.
Професійні чинники
Негативно впливають на стан органів дихання деякі професійні чинники хімічного та біологічного походження: ароматичні аміни, формальдегіди, антибіотики, сполуки важких металів, мікроорганізми-продуценти. Наприклад, в процесі електрозварювання виділяються випари сталі, солі нікелю, що шкідливо впливають на дихальну систему.
Медикаменти
Хвороби органів дихання провокують деякі медикаментозні препарати.
Провокативні фактори
Негативний вплив на органи дихання людини чинить забруднене повітря з високим вмістом деяких хімічних сполук, активне та пасивне куріння. Чутливі люди можуть реагувати на побутові забруднення в житлових приміщеннях, а також несприятливі кліматичні умови.
Як негативні чинники виділяють також занадто часте вживання алкоголю, інші хронічні недуги людини, вогнища хронічної інфекції в організмі, стоматологічні захворювання та не проліковані зуби, генетичний фактор.
Лікування
Враховуючи той факт, що захворювання органів дихання є одними з найпоширеніших хвороб, як у дітей, так і в дорослих, їхнє лікування та профілактика мають бути максимально чіткими та адекватними. Якщо хвороби органів дихання не діагностувати вчасно, то згодом лікувати людину доводиться набагато довше, а система терапії стає складнішою.
Профілактичні заходи
Людям, схильним до хвороб органів дихання, лікарі радять вирощувати в будинку якомога більше кімнатних рослин, які виробляють кисень. Загалом профілактика захворювань дихальної системи полягає у здоровому й активному способі життя кожної людини.